Чи можна вирощувати м’яту на підвіконні цілий рік


Зміст
  1. Чи можна вирощувати м'яту на підвіконні цілий рік?
  2. Особливості вирощування на підвіконні
  3. Які сорти підійдуть для вирощування на підвіконні
  4. Як посадити і виростити на підвіконні – особливості, умови і покрокова інструкція
  5. Яким має бути місце
  6. В яку ємність садити
  7. В який грунт садити
  8. Підготовка насіння і живців для посадки
  9. безпосередня посадка
  10. Як доглядати після посадки і до збору врожаю – поради
  11. Хвороби і шкідники
  12. Терміни сходів і збору врожаю
  13. М'ята на подоконніке- секрети вирощування
  14. Які способи розмноження існують?
  15. Яку ємність використовувати?
  16. Яку грунт любить м'ята?
  17. Вирощування м'яти з насіння
  18. М'ята на подокнніке – Вирощування прянощі з живців
  19. Як доглядати за м'ятою?
  20. Як вирощувати мелісу на підвіконні?
  21. Насіннєвий спосіб вирощування
  22. Спосіб розмноження живцями (вегетативний)
  23. Догляд за рослиною
  24. Вирощування розсади в домашніх умовах
  25. М'ята на підвіконні – Корисне відео
  26. Збір, заготівля, зберігання м'яти і меліси.
  27. м'ята на підвіконні – Корисна табличка пам'ятка
  28. Зелена м'ята круглий рік на вашому підвіконні
  29. Вирощування з насіння
  30. Вирощування з живців
  31. Догляд за м'ятою
  32. Горщик і грунт
  33. Сорти для вирощування
  34. Як виростити м'яту будинку на підвіконні
  35. з насіння
  36. З держака (гілочки)
  37. Лайфхак «Як виростити м'яту будинку за кілька днів» – відео
  38. Догляд за м'ятою в домашніх умовах
  39. освітлення
  40. температура
  41. як поливати
  42. підживлення
  43. обрізка
  44. Шкідники і хвороби
  45. Збір урожаю

Чи можна вирощувати м'яту на підвіконні цілий рік?

М'ята – дуже корисне і смачне рослина. Її додають в чай, щоб заспокоїти нерви, поліпшити настрій і налаштуватися на солодкий сон. А якщо просто доторкнутися до листочків м'яти, то простір заповнитися чудовим ароматом. Тому багато хто хоче знати, чи можна виростити м'яту на підвіконні взимку. Можна, для цього необхідно знати основні правила висадки кущика в грунт і основний догляд за рослиною в домашніх умовах.

Особливості вирощування на підвіконні

Вирощування м'яти в домашніх умовах на підвіконні вважається трохи екзотичним заняттям. Зазвичай вона відмінно проживає в відкритому грунті. Але деякі люди дуже хочуть виростити її в горщику і містити не тільки для краси інтер'єру, але і з метою отримання користі для здоров'я і гарного самопочуття.

Для цього потрібно враховувати деякі особливості посадки і догляду за молодим рослиною. Виростити домашню м'яту на підвіконні можна декількома способами. Якщо вкорінення здійснюється насінням, то потрібно бути готовим до того, що сіянці сходять погано і повільно. Головне, в більшості випадків молоді саджанці мають погану спадковість і часто хворіють.

Найкраще проводити вирощування м'яти на підвіконні живцями, вони швидше приживаються і несуть всі корисні якості, взяті від материнського чагарнику.

Важливо! Утримувати м'яту потрібно при кімнатній температурі не нижче + 250С, взимку слід дотримуватися +17 .. + 200С. Переохолодження для кімнатної квітки – згубно.

Полив потрібно влітку проводити якісний. У зимові місяці слід утриматися від надмірного зрошення, поставляючи поживну вологу чагарнику тільки при необхідності. Але на відміну від літа, з січня потрібно щодня обприскувати листочки теплою кімнатної водою.

Таким чином, особливості вирощування м'яти на підвіконні не надто відрізняються від інших, вкорінюється рослин в умовах кімнатного проживання. Головний момент змісту чагарнику на вікні – комфортна температура, достатня кількість світла і забезпечується полив.

Відео: особливості вирощування м'яти на підвіконні.

Які сорти підійдуть для вирощування на підвіконні

М'ята вважається пряністю, яка росте у відкритому грунті, тому сортів для вирощування на підвіконні не так багато. Нечисленний список представлений наступними видами, придатними для посадки на підвіконні в кімнаті. Ось які сорти м'яти можна вирощувати на підвіконні:

  1. перли – невеликих розмірів. Воно відрізняється зморшкуватими листочками, середнього обсягу з темно-зеленим відтінком. Щоб кущ почав розгалужуватися, потрібно прищипнуть верхню точку росту. Тоді в зростання підуть бічні сплячі бруньки. Запах виду відрізняється пряно-м'ятним ароматом.
  2. Пенніроял – домашній кущ компактного обсягу. Його гідністю виступає формування великої кількості довгих відростків. Листя його незначна по довжині, листочки близько розташовані один до одного. Суцвіття дрібні, віддають фіолетовим тоном. Запах листя при дотику яскравий, чітко виражений.
  3. церемонія – ефірне масляниста листяна рослина. Листя віддалено нагадує сорт «Жемчуг», маючи такі ж зморшкуваті листові пластини і насичено-темного відтінку. Верхню нирку слід обов'язково прищипувати, щоб чагарник почав активно гілкуватися. Без цього квітка почне витягуватися єдиним стовбуром. Смак свіжих листочків м'ятний, насичений, а аромат яскравий, що поширюється на велику територію.

Крім цих сортів м'яти можна спробувати виростити садові кущі в горщиках на підвіконні. Для цієї мети потрібно більший вазон і постійний контроль активного росту. Відмінно підійдуть для посадки на підвіконні такі сорти м'яти, як Садовий ментол, Перцева садові й Лофант анісовий.

Як посадити і виростити на підвіконні – особливості, умови і покрокова інструкція

Щоб виростити м'яту на підвіконні будинку, потрібно знати, як правильно висаджувати, на яку глибину поміщати саджанці або сіянці м'яти.

Довідка! Правильно підібраний посадковий субстрат забезпечить чагарнику хорошу схожість і швидке зростання. Тому слід дотримуватися основних рекомендацій під час посадочних робіт.

Яким має бути місце

Щоб благополучно виростити м'яту на підвіконні в квартирі або приватному будинку, варто вибрати правильне місце. М'ята віддає перевагу сонячним підвіконня. Але в той же час полуденний промені світила можуть попалити молоді ніжні листочки. Тому рекомендується виставляти гірки з чагарником на західні або східні вікна. Якщо немає можливості помістити вазони на ці сторони, тоді південний підвіконня опівдні слід притіняти або відсувати рослина в тінь на час.

Цікаво! Якщо куща не вистачає достатньо світла, пагони починають надмірно витягатися, а листочки стають світлого відтінку і дрібного розміру. Тому сонця має бути оптимальна кількість.

Чагарник дуже трепетно ​​ставиться до вологості. Тому в спекотні літні дні і в моменти, коли взимку поруч з вікном розташована батарея пашить жаром, обов'язково потрібно дотримуватися високої вологості. Для цього листочки 1-2 рази на день слід обприскувати кип'яченою, відстояною водою.

Температурний режим, при якому пагони м'яти швидко йдуть у ріст – +23 .. + 250С. Якщо градуси опускаються нижче, то чагарник має властивість уповільнювати активне зростання. Тому взимку температуру в приміщенні, де розташована м'ята, знижують до +17 .. + 190 С. Це робиться для того, щоб м'ята відпочила і набралася сил для весняного випускання молодих пагонів.

В яку ємність садити

Організовувати посадку м'яти для вирощування на підвіконні потрібно в горщики невеликого розміру по висоті, але з досить великою шириною. М'ята розростається вшир, а не сягає корінням углиб. Ідеальним варіантом для посадки стане керамічний горщик. Якщо посадити м'яту будинку на підвіконні в пластиковий вазон, то коріння чагарника можуть загнити.

Увага! У керамічному горщику добре вкорінюється рослина. Він має властивість вбирати зайву вологу і пропускати необхідний для коренів повітря.

Також важливо вибрати досить великий вазон. Якщо кореневій системі буде тісно, ​​то чагарник сповільнить своє зростання і не буде радувати насиченим кольором.

В який грунт садити

М'ята НЕ прискіплива до ґрунтової субстрату, але її активне зростання відзначається в пухких, родючих ґрунтах. Кислотність землі не рекомендується, щоб перевищувала 6 рН. Якщо показник буде вище, то рослина буде сидіти на одному місці, не подаючи ознак збільшення зелених пагонів.

Чи не відмовиться вкоренитися ароматний кущ і в торф'яному грунті. Тому рекомендується купувати грунтові суміші на основі торфу і гумусу. Саме вони сприятливо впливають на трансформацію з молодого держака в прекрасне розвинене рослина.

Увага! Якщо є можливість, грунт для посадки можна підготувати самостійно. Для цього потрібно взяти в рівних співвідношеннях грунт з саду або городу, річковий пісок, листяний перегній і подрібнений торф. Ретельно перемішати вміст і залишити на місяць всю консистенцію.

Існує інший варіант підготовки землі для посадки м'яти будинку на підвіконні. Береться земля з городу і з'єднується в співвідношенні 2: 1 з листяним перегноєм. Така концентрація кілька біднішими першого варіанту, але при наявності додаткових підгодівлі такий склад відмінно підійде для вирощування.

Підготовка насіння і живців для посадки

Розмноження м'яти відбувається двома способами: насінням і живцями. До початку посадкових робіт слід підготувати посадковий матеріал. Сіянці можна зібрати з материнського куща, після того як відцвіли суцвіття. Головним моментом потрібно враховувати моменти дозрівання насіння. Якщо їх зібрати зеленими – вони не зійдуть.

Важливо! Для вирощування м'яти на підвіконні з насіння краще купувати посадковий матеріал в спеціалізованому магазині. Додатково обробляти сіянці, куплені в магазині, не потрібно. Вони відразу розміщуються в грунт.

Щоб підготувати черешки, їх зрізають з материнського куща. Саджанець повинен бути до 10 см заввишки. Його можна поставити в воду до того моменту, поки держак не пустить корінці. Або відразу укоренити у вологий грунт.

Для швидкого випускання молодих корінців рослина має перебувати в теплі, постійно зрошуватися вологою. Головне, контролювати процес проростання кореневої системи.

Як тільки почали проявлятися перші корінці, саджанці потрібно відразу висадити в грунт.

Недоліком методу є момент вкорінення. Адже якщо коренева система значно розростеться, є можливість пошкодити або повністю зламати коріння під час приміщення в грунт.

Відео: як виростити м'яту на підвіконні за допомогою живців.

безпосередня посадка

Насіння висівають на грунт, а зверху присипається невеликим обсягом землі, але так, щоб сіянці виявилися на глибині 0,5 см від верху. У свою чергу, живці заглиблюються на глибину, що не перевищує 7 см.

При вирощуванні м'яти на підвіконні насінням рекомендується їх висаджувати в березні або квітні. Після посадки їх потрібно накрити склом або плівкою. Це необхідно для того, щоб відтворити тепличні умови для швидкого проростання.

Увага! Живці на противагу сіянцям варто вкорінювати восени. Саме в цей момент материнський кущ містить велику кількість поживних елементів, благотворно впливають на швидкий процес випускання молодих корінців.

Подальше зростання залежить тільки від якісного догляду, в який включається полив, підживлення і розпушування молодих саджанців.

Відео: як виростити м'яту будинку на підвіконні.

Як доглядати після посадки і до збору врожаю – поради

Щоб успішно виростити м'яту на підвіконні в квартирі, необхідно правильно доглядати за нею. А правильний догляд повинен виконуватися відповідно до встановлених правил. Потрібно дотримуватися порад і тоді чагарник почне швидко рости і радувати стійким ароматом. Виділяють наступні рекомендації:

  1. Температура повинна бути на рівні в + 250С.
  2. У зимовий час, в короткий світловий день слід підсвічувати посадки. Якщо не висвітлювати додатково 6 годин, то паростки почнуть витягуватися.
  3. Якщо організовано додатково освітлення, то температуру рекомендують знизити до +17 .. + 180С і зменшити полив.
  4. Слід дотримуватися вологості в 80%. Такий момент актуальне в зимові дні, коли включені прилади для опалення і спостерігається досить сухе повітря. Потрібно ставити контейнери з водою.
  5. Крім контейнерів з водою, потрібно обприскувати ніжні листочки. Волога повинна бути кип'яченою, відстояною, кімнатної температури.
  6. Для спрощення догляду за м'ятою на підвіконні можна в грунт ввести незначна кількість гідрогелю. Він накопичує вологу і тривалий період її випаровує, що дозволяє знизити частоту поливу.
  7. Підживлення здійснюються за допомогою калію, фосфору й азоту. З останнім потрібно акуратно впливати на чагарник. При його перенасичення, добрива починають відкладатися в грунті.

Таким чином, виконуючи догляд за м'ятою і контролюючи його постійний стан, можна домогтися шикарного куща, який буде радувати своїм зовнішнім виглядом, ароматним запахом і добавками в кулінарію.

Хвороби і шкідники

Молоді паростки м'яти, як і материнський кущ, є ласим шматком для хвороб і паразитів. Найбільш часто нападає м'ятна блішки. Вона псує і кореневу систему, і наземну частину. Для боротьби на нього впливають хімічними інсектицидами (Карбофос).

Важливо! Також любить селитися на листі листоед. Він часто нападає на кущ з підвищеною вогкістю і надмірним поливом. Для боротьби слід усунути сприятливі умови для проживання шкідника – більше провітрювати і зменшити полив.

Крім цього, рослина може бути уражена захворюваннями – іржею і борошнистою росою. Для боротьби з іржею кущ безжально усувають з колекції, щоб хвороба не встигла переміститися на інші екземпляри. А у випадку з борошнистою росою її обприскують колоїдної сіркою.

Щоб запобігти появі паразитів і захворювання, потрібно постійно контролювати його стану. Якщо помітити появу шкідників на перших етапах заселення, є ймовірність позбутися від них без істотних втрат.

Терміни сходів і збору врожаю

При вирощуванні м'яти на підвіконні за допомогою насіння перші сходи з'являються через 21 день. Після проходження 14-17 днів можна зривати перші листочки. До цього часу чагарник буде ростом в 25-30 см, після цього молоденькі листочки можна задіяти в приготуванні їжі.

При укоріненні живцями, потрібно почекати поки виростуть молоді листочки. Вони з'являться через 10-15 днів з моменту посадки живця. Тільки після цього можна відщипувати зелень.

Увага! Якщо листя потрібна для засушіванія і використання в чаї, то краще дочекатися поки в листової пластини набереться більше ефірних масел. Цей період настає одночасно з початком формування квітконосів.

Таким чином, виростити м'яту на підвіконні взимку (або в будь-який інший сезон) в домашніх умовах зовсім нескладно. Головне, потрібно виконувати всі вимоги для посадки, вибирати правильний склад грунту і безперервно доглядати за рослиною, і тоді м'ята на підвіконні буде радувати вас цілий рік.

Корисна стаття – огляд про те, як росте м'ята на підвіконні, а також її родичка трава меліса. Секрети посадки, догляду, вибір насіння, полив, збір врожаю.

М'ята і меліса – це дуже поширені і улюблені всіма без винятку пряні ароматичні рослини.

Про їх найцінніших лікувальні властивості знають багато і використовують ці дари природи на благо свого здоров'я.

Мелісса і м'ята на підвіконні – як виростити і мати цілий рік свіжу пряність завжди під рукою? Про це мова піде нижче.

М'ята на подоконніке- секрети вирощування

М'ята – (лат. Méntha рід рослин сімейства Ясноткові. Всі види сильно ароматних, більшість з них містить багато ментолу

М'яту можна вирощувати на підвіконнях, на лоджії, використовуючи для цього квіткові горщики або великі спеціальні контейнери.

Назва роду походить від імені німфи Мінфи (або Мінти), богині гори Менте в Еліді, коханої бога підземного царства Гадеса. Дружина Гадеса Персефона перетворила її в рослину – запашну м'яту

Які способи розмноження існують?

Існує два способи, як вирощувати: це насіння і живці.

Звичайно, за допомогою живцевого методу розмноження ви отримаєте урожай швидше, ніж, використовуючи насіннєвий спосіб.

Тому, якщо у вас є така можливість – заготовити живці, то найрозумніше буде так і зробити.

Або просто, знаючи цей момент, висадити насіння заздалегідь, прорахувавши за часом дату передбачуваного першого збору врожаю.

Яку ємність використовувати?

Вибирати ємність для посадки необхідно з тих міркувань, скільки вам потрібно отримати врожаю за обсягом.

Яку грунт любить м'ята?

Вона чудово відчуває себе на пухкої гумусному грунті, кислотність якої не повинна перевищувати 5-6 pH.

Також підійде їй торф'яна грунт. Тому на основі цих моментів і купуйте необхідні почвосмеси.

Приготувати необхідну грунтосуміш можна і своїми руками.

Як це зробити?

Є два варіанта:

  1. Візьміть в рівних пропорціях городню землю, перегній, торф, пісок. Рівномірно перемішайте. Суміш готова.
  2. Можна змішати просто городню землю і перегній в пропорції 2: 1. Цей варіант більш бідний за складом, але теж цілком підходить.

Вирощування м'яти з насіння

Купити насіння можна в будь-якому судовому магазині, а можна самостійно зібрати їх з дозрілих рослин.

Сортів і видів м'яти існує безліч, тому, якщо ви вперше займаєтеся вирощуванням цієї рослини, але найдоцільніше випробувати декілька його видів і потім вибрати, яка ароматна травичка вам більше до душі.

  • Отже, зробіть в грунті борозенки або ямочки близько 5 мл. в глибину, посійте насіння, полийте, присипте грунтом.
  • Перші сходи з'являються через два-три тижні.
  • Комфортна температура для вирощування – 18-25 градусів.
  • Повинен бути достатній, хороший рівень освітлення.

М'ята на подокнніке – Вирощування прянощі з живців

Восени, коли вегетація рослин закінчена, необхідно заготовити для себе живці.

Кореневище потрібно акуратно викопати разом з грудкою землі. Якщо ви не будете відразу садити, то зберігайте кореневище в холодному погребі, присипавши зверху піском.

Для розмноження Черенкова способом підходять всі види м'яти, крім м'яти водної.

  • Перед посадкою уважно розгляньте викопані корені, розділіть на дрібні частини так, щоб в кожній були кореневі нащадки зі сплячими бруньками.
  • Далі висадіть живці в заповнені почвосмесью на 2/3 обсягу вазони або ящики. Після укладання рясно полийте, присипте грунтом.
  • Вже через десять-дванадцять днів у вас будуть готові перші листочки.
  • Після посадки рекомендується підгодувати рослина добривами.
  • Можна для цієї мети використовувати карбамід – один грам добрива на літр води. Розмішайте, полийте.

Як доглядати за м'ятою?

Вона не вибаглива, але все ж є деякі моменти.

Взимку слід поливати її акуратно, щоб не допустити занадто великого перезволоження.

У цю пору року зростання рослини сповільнюється, тому його потреба в поживних речовинах і волозі знижується.

Але в цей час року сильно працюють радіатори опалення в квартирах, повітря стає занадто сухим, тому рекомендується обприскувати рослину з пульверизатора.

М'ята не переносить протягів, враховуйте цей момент при догляді за нею.

Влітку не допускайте пересушування грунту, це призведе до загибелі рослини.

Ці прянощі дуже світлолюбна, але все ж, уважно спостерігайте, як вона поводиться під прямими сонячними променями. Якщо буде необхідність – затіните її.

Як вирощувати мелісу на підвіконні?

Насіннєвий спосіб вирощування

Для цього посадите насіння в ящик, який ви на 2/3 повинні заповнити почвосмесью, яку потрібно придбати в спеціальному магазині.

  • Можна зробити таку грунтосуміш самому. Для цього візьміть в рівних пропорціях звичайну дернову землю, торф і перегній. Ретельно перемішайте.
  • Насипте в підготовлені для посадки ємності, зробіть там борозенки в 0,5 см. Глибиною, на відстані приблизно 5-6 сантиметрів одна від одної. Полийте їх водою.
  • Насіння перед посадкою повинні бути сухими, насипте їх рідко, засипте грунтом, полийте.
  • До появи перших сходів регулярно зволожуйте грунт.
  • Сходи повинні з'явитися приблизно через десять-чотирнадцять днів.

Спосіб розмноження живцями (вегетативний)

Від абсолютно ідентичний тому, що написано вище щодо розмноження живцями м'яти.

Догляд за рослиною

У зимовий час залишати мелісу на балконі не слід, краще занесіть вазони або ящички в будинок і встановіть їх на підвіконня.

  • При цьому необхідно стежити уважно за тим, щоб не переохдладіть рослина протягами, не пересушити, так як під підвіконням, як правило, знаходяться батареї центрального опалення.
  • У цей період рослина може обходитися довгий час без вологи, але не перестарайтеся в цьому. Необхідно просто трохи зменшити кількість і частоту поливів в порівнянні з літнім періодом.

Мелісса прекрасно себе почуває на одній і тій же грунті кілька років поспіль, так що кожен рік або два міняти грунтосуміш не має сенсу.

  • Обов'язково стежте за тим, щоб грунт був пухкий, розпушуйте її для цього періодично, щоб рослина краще дихало.
  • Пам'ятайте про те, що меліса – досить світлолюбна рослина, тому забезпечуйте йому достатню кількість сонячного світла.
  • При вирощуванні в затіненні у рослини сповільнюється вироблення в достатній кількості ефірного масла і губляться його ароматичні властивості.

Вирощування розсади в домашніх умовах

Якщо ви хочете заздалегідь виростити мелісу будинку на підвіконні для того, щоб потім перемістити навесні її в грунт, після посіву насіння можна накрити грунт плівкою для більш швидких перших сходів.

  • Як тільки з'являться перші справжні сходи, пікірують рослина.
  • Висаджувати розсаду меліси в грунт необхідно в першій декаді травня, коли вже напевно минула всяка небезпека заморозків.
  • Висаджуйте рослина на відстані 40-60 сантиметрів один від одного, для того, щоб при розростанні кущі не заважали один одному.

М'ята на підвіконні – Корисне відео

Обов'язково подивіться це відео, де Октябрина Ганечкіна розповідає все про вирощування ароматних трав на підвіконні.

Збір, заготівля, зберігання м'яти і меліси.

Зібрані листочки необхідно розкласти на сухій поверхні в затемненому місці, без доступу прямих сонячних променів.

Висушувати листя потрібно до їх абсолютної крихкості.

Зберігається сировину в паперових або тканинних мішечках, в сухому і прохолодному місці.

Ретельно стежте за тим, щоб рівень вологості при зберіганні був низьким. Інакше це призведе до псування ваших заготовок.

м'ята на підвіконні – Корисна табличка пам'ятка

Збережіть собі, додайте в закладки і поділіться з друзями в соціальних мережах і ви завжди будете знати основні принципи вирощування м'яти і меліси в домашніх умовах.

Спробуйте виростити м'яту і мелісу на підвіконні і Пишного вам врожаю!

Про те, які ще рослини можна виростити на підвіконні, читайте в цій цікавій статті.

Насолоджуватися напоями, приготованими з використанням свіжої м'яти, можна цілий рік, навіть коли на вулиці лежить сніг і стоять сильні морози. І мова йде зовсім не про те, щоб піти в найближчий магазин і придбати ароматні листочки або дістати висушений торішній урожай. Будь-який бажаючий може виростити цю рослину в домашніх умовах, у себе на підвіконні або на дачі.

Зелена м'ята круглий рік на вашому підвіконні

Здавалося б навіщо додавати собі зайвий клопіт і вирощувати м'яту в домашніх умовах, якщо можна з літа зробити необхідний запас, засушивши ароматної зелені про запас. Однак, сушена м'ята не має такого яскравого смаку та насиченого аромату, як свіже рослина, та й частина корисних властивостей при обробці у м'яти втрачається, що теж досить важливо. Жодне ефірне масло не зрівняється за своїми властивостями з живою рослиною. До того ж, вирощування м'яти на підвіконні не потребує багато зусиль – досить здійснювати за рослиною найпростіший догляд і на підвіконні завжди буде свіжа зелень! Існує два можливих способу вирощування м'яти як на дачі, так і вдома. Перший варіант – виростити корисну зелень з насіння, другий за допомогою живців. Але майте на увазі, що м'ята, пророщують з насіння відразу після появи паростків дає дуже ніжну, ні з чим незрівнянну зелень, тоді як м'ята з живців вже відразу «доросла», тобто кілька жорстка і груба. Втім, у «Черенкова» м'яти більш виражений смак, а ось у «насіннєвий» – аромат.

Вирощування м'яти в домашніх умовах – це не тільки корисно, а й красиво

Який би з двох методів ви не вибрали, в першу чергу необхідно підготувати посадкові місця.

Що стосується ємностей, то тут все залежить від власних уподобань та можливостей, так як м'яту можна виростити, в тому числі і в квіткових горщиках, тим більше, що зелений м'ятний кущ буде схожий на декоративне домашнє рослина, тому вирощування м'яти в домашніх умовах – це не тільки корисно, а й красиво.Але не радимо брати занадто маленьку ємність, так як рослина має розгалужену і сильну кореневу систему, і при нестачі місця зелень буде кволою і недостатньо потужною.

Відео про те, як виростити м'яту будинку

Що стосується грунту, то краще подбати про це питання заздалегідь. Так як найбільш добре м'ята росте в підкисленою грунті, то можна приготувати грунтосуміш на основі торфу. Якщо ж часу на підготовку грунту немає, то можна придбати готовий субстрат в магазині, або ж накопати землі на дачі. В останньому випадку при копанні землі в городі варто брати більш жирну і родючий грунт. Крім того, якщо земля була взята з городу, не можна її використовувати не зробивши легку дезінфекцію для знищення хвороботворних мікробів. Найбільш простий спосіб зробити це – пролити підготовлений грунт слабким розчином марганцівки, а потім його прожарити.

Подальші дії залежать від того, який спосіб висадки м'яти (живцями або насінням) ви вибрали.

Вирощування з насіння

Для того, щоб виростити м'яту з насіння, потрібно, в першу чергу, роздобути їх. Найбільш правильний спосіб – придбання насіннєвого матеріалу в спеціалізованому магазині. Як правило, для будинку купуються такі сорти, як Перцева або Лимонна, оскільки, з одного боку, вони мають вираженим смаком і ароматом, а з іншого – не вимагають якоїсь екзотичної грунту або особливих добрив. Можна виростити і більш екзотичний сорт, але робити це слід, «набивши руку» на найпростішому.

Висадка ж в горщики або лотки з вологою землею проводиться після того, як пройшла попередня підготовка насіння. Насіння висипаються в борозенки, глибиною до 5 мм, присипаються зверху врівень з грунтом. Подальший догляд – це полив за допомогою пульверизатора і укривання плівкою. Плівка до появи паростків залишається на горщику постійно, лише 2-3 рази на добу грунт необхідно провітрювати по 30-40 хвилин, і краще це робити у вечірні та ранкові години.

Проростає рослина буквально за 2-3 тижні. Після появи паростків частина з них (при особливо частому посіві) можна перемістити в іншу ємність, однак при вилученні рослин варто бути гранично акуратним, так як у молодої м'яти коренева система ще дуже ніжна.

Висадка ж в горщики або лотки з вологою землею проводиться після того, як пройшла попередня підготовка насіння

Вирощування з живців

Вирощування м'яти з живців гранично просте і навіть простіше, ніж з насіння. Для цього необхідно купити (або взяти в городі) міцний держак, який вдома поміщається в склянку чи скляну банку для проростання кореневої системи. Пластикова ємність до використання не рекомендується.

Відео про вирощування м'яти на підвіконні

Досвідчені садівники радять класти на дно ємності марлево-ватну прокладку, яка зімітує грунт і дасть відразу більш розгалужені корінці. Як тільки корінці досягнуть довжини як мінімум 7-10мм, держак пересідає у вологий грунт, і рослина ставиться в сонячне місце, але перші місяці прикривається від прямих променів за допомогою білої напівпрозорої тканини або щільної марлі.

Пластикова ємність до використання не рекомендується

Догляд за м'ятою

За домашньої м'ятою особливий догляд не потрібно, достатньо виконувати декілька нескладних дій:

  • регулярний полив – він же основний догляд. Ні в якому разі не можна допустити пересихання грунту, так як м'ята погано переносить сухість. Однак не можна і заливати рослина;
  • видалення пилу. За допомогою обприскувача слід регулярно видаляти пил з листя – від цього м'ята стане тільки кущистий і ароматний;
  • підгодівля. У літню пору можна один раз підгодувати сечовиною (1 гр / 1 л води), взимку підгодівля не потрібна;
  • досвечивание. Влітку достаток світла не потрібно, а ось з жовтня по березень світловий день необхідно подовжувати до 12 годин;
  • пряме сонячне світло згубний для листя, тому рослина від нього потрібно ховати за легким пологом;
  • підтримання температури.М'ята погано переносить холод, оптимальної для неї температурою є 20-22 гр Цельсія. У літню пору м'яту можна (і потрібно) тримати на балконі, а взимку переміщати на підвіконня;
  • листя слід відщипувати на відстані 15-20мм від стебла, що стимулює появу нових пагонів.

За домашньої м'ятою особливий догляд не потрібно

Догляд за м'ятою будинку не складний і необтяжливий, зате у вас завжди є під рукою не тільки свіжа і смачна зелень, багата вітамінами, поліпшує сон, пам'ять, підвищує захисні сили організму, але і просто красиво виглядає рунисте рослина.

(1 голос, середнє: 5 з 5)

Вирощування м'яти на підвіконні дуже легко і не вимагає багато зусиль! Ароматну, швидко зростаючу і одну з найпопулярніших кулінарних трав можна виростити в горщику в домашніх умовах, прочитавши це невелике керівництво. Якщо ви часто використовуєте м'яту, то власне рослина допоможе вам скоротити витрати на покупку свіжої прянощі, особливо взимку.

Горщик і грунт

Розмір горщика залежить від того, скільки м'яти ви хочете виростити. Мінімальний розмір 15 см, середній – 30-35 см. Горщик не повинен бути глибоким, тому що коріння м'яти розташовані дуже близько до поверхні. Переконайтеся, що на дні є дренажні отвори.

Для успішного зростання і розвитку м'яти, потрібна пухка, родюча, добре дренируемая земля. Грунт для вирощування м'яти в домашніх умовах повинна бути зі злегка кислим pH між 6,5 і 7,0.

Щоб обмежити швидке зростання рослини, стежте за тим, щоб стебла м'яти не падали і не торкалися землі, так як вони дуже швидко вкорінюються.

Сорти для вирощування

Різновидів м'яти нескінченно багато, кожен зі своїм особливим ароматом – лимонним, ананасовим, грейпфрутовим. Деякі вирощують в одному горщику відразу кілька різних сортів, виглядає дуже ефектно.

Для вирощування на підвіконні найчастіше вибирають сорти м'яти перцевої з класичним запахом:

Як виростити м'яту будинку на підвіконні

Є три способи розмноження м'яти: насінням, живцями і діленням коренів. Щоб виростити її в квартирі, підходять перші два.

з насіння

Кращий час для посіву м'яти – березень-квітень.

Як посадити м'яту з насіння:

  1. Наповнюють землею плоский широкий контейнер.
  2. Насіння висівають на поверхню грунту.
  3. Присипають тонким шаром грунтового субстрату.
  4. Поливають водою з пульверизатора.
  5. Прикривають горщик плівкою.

Насіння м'яти повинні прорости протягом 10-15 днів (іногла довше) при кімнатній температурі або злегка тепліше. Після проростання крихітні саджанці будуть крихкими, тому будьте обережні при поливі. У фазі двох-трьох справжніх листків їх пікірують в окремі горщики.

Спосіб вирощування м'яти з насіння займає досить багато часу і вимагає набагато більшої уваги і турботи, в порівнянні з живцями або поділом коренів.

З держака (гілочки)

Кращий спосіб, щоб швидко виростити м'яту в квартирі – взяти відростки від тих сортів, які вам більше подобаються.

  1. Візьміть живці (гілочки) м'яти довжиною близько 12-15 см від дорослої рослини і видаліть нижнє листя.
  2. Помістіть стеблинки в наповнений водою стакан і поставте на добре освітлений підвіконня. Коріння м'яти будуть розвиватися протягом декількох тижнів. Обов'язково міняйте воду, коли вона почне мутнеть, щоб рослина була здоровою.

Як тільки коріння відросте, посадіть м'яту в горщик з грунтом:

  1. Заповніть горщик родючим грунтом, залишаючи від 2 до 3 см зверху.
  2. Зробіть в центрі горщика поглиблення в землі, щоб туди помістилася частина стеблинки з корінням.
  3. Занурте гілочку в лунку, присипте коріння землею і акуратно утрамбуйте навколо.
  4. Обережно полийте водою кімнатної температури.

Лайфхак «Як виростити м'яту будинку за кілька днів» – відео

Догляд за м'ятою в домашніх умовах

У м'яти зовсім небагато потреб, крім поливу і родючого грунту. Чесно кажучи, ця рослина досить складно загубити. Ось кілька умов, необхідних для нормального росту і розвитку м'яти.

освітлення

М'ята може витримувати затінення, але для того, щоб добре рости, їй потрібно мінімум 3-4 години сонячного світла в день.

температура

Це пряна рослина любить помірну температуру: в приміщенні вона повинна становити не менше 18-21 C вдень 13-15 C в нічний час.

як поливати

М'ята надає перевагу вологий грунт, але не надто заливайте її. Якщо верхня частина грунту стає сухою на дотик, тільки тоді необхідний полив.

Обприскуйте рослина з пульверизатора між поливом або встановіть горщик на заповнений водою піддон з камінчиками.

підживлення

Прянощі, що ростуть в домашніх умовах, не потрібно сильно удобрювати, інакше вони втрачають смак. Для підгодівлі м'яти, використовуйте рідке універсальне добриво, коли помітите, що рослина ослабло.

обрізка

Регулярно обрізайте довгі гілки м'яти, щоб у неї відростає ще більше густій ​​зелені і щоб підтримувати гарну форму рослини.

Не дозволяйте квіткам розпуститися і прищипують їх, як тільки помітите. Цвітіння різко знижує якість зелені.

Шкідники і хвороби

Будучи дуже ароматною, м'ята практично ніколи не страждає від шкідників і рідко стає жертвою хвороб.

У м'яти іноді з'являються невеликі помаранчеві плями на нижній стороні листя. Використовуйте в цьому випадку органічні фунгіциди (кошти для боротьби з грибковими хворобами рослин) і дайте грунту підсохнути між поливами.

На м'яту в рідкісних випадках можуть нападати павутинний кліщ, попелиця, борошниста роса.

Збір урожаю

Ви можете почати збирати листя м'яти, як тільки у рослини буде кілька стебел довжиною близько 15-18 см. Це займе близько 2 місяців, якщо ви вирощуєте її з насіння, і на кілька тижнів менше, якщо ви садили гілочки.

Кращий спосіб збору врожаю м'яти – зрізати зелень, коли вам потрібно. Ніколи не обрізайте більше однієї третини рослини, інакше це призведе до того, що зростання буде тимчасово припинено.

Тепер, отримавши докладні рекомендації з вирощування м'яти на підвіконні, ви зможете насолоджуватися свіжозібраним ароматними листям круглий рік, навіть взимку!